تبلیغات
دبستان غیرانتفاعی شرافت

دبستان غیرانتفاعی شرافت
" تجربه دیروز " تلاش امروز " امید به فردا " 
قالب وبلاگ

کوله پشتی مناسب دانش آموزان چگونه است؟

انتخاب کوله های سبک

. کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی تغییر شکل ندهد و شکل آن با محتویاتش همگن بماند.

. اندازه کوله پشتی باید متناسب با جثه دانش آموز باشد. به والدین توصیه مسی شود از خرید کوله پشتی در اندازه های بزرگ و مخصوصا بزگسالان برای کودکان خودداری کنند.

. در حالت طبیعی ، کوله پشتی پس از آویزان کردن باید حدود 3 سانتی متر بالاتر از خط کمر یهنی (گودی کمر) قرار گیرد.

وضعیت قرار گرفتن کوله پشتی

. تسمه های کوله پشتی باید طوری تنظیم شود کوله از ناحیه آخرین مهره کمری که به موازات خط ناف در ناحیه پشتی قرار دارد ، پائین تر نیامده و شانه ها را به طرف عقب نگه دارد.

. تمایل شانه ها به طرف جلو ، به جا ماندن آثار بند کوله ها و ایجاد قرمزی روی پوست افراد و افت کوله به سمت پائین ار استاندارد نبودن کوله های پشتی است.

. به طور کلی ، کوله پشتی و محتویات آن باید کمترین وزن را به بدن دانش آموزان وارد کند. جنس کوله باید از نوع سبک باشد تا خود موجب اضافه وزن نشود.

. کوله پشتی ها باید دو بند ضخیم داشته باشند و نباید از بند برای حمل آنها استفاده شود.                   

. بند نازک کوله پشتی ، به رگهای عصبی و خونی آسیب وارد کرده و احتمال ایجاد دردهای عصبی مزمن وناراحتی های پوستی را افزایش میدهد. چون آویزان کردن کوله از یک طرف باعث کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره ها می شود.

. تسمه کوله پشتی باید به طور متقارن تنظیم شده باشد . عدم تقارن دو تسمه موجب بر هم خوردن تعادل بدن می شود.

دو بندکوله پشتی ، باید  روی سینه قرار بگیرند و بهتر است از کوله پشتی هایی که دارای بندهایی با حداقل عرض 5 سانتی متر است ، استفاده شود.

وزن کوله پشتی

. وزن کوله پشتی باید حداکثر معادل 15درصد وزن دانش آموزان باشد که این میزان در دوره ابتدایی به 10درصد می رسد.

. برای نمونه وزن کوله پشتی به همراه وسایل موجود درآن برای دانش آموزان ابتدایی 5/2 تا 3 کیلوگرم وبرای دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان 7تا10 کیلوگرم است.

. کوله های جیب دار ، امکان توزیع وسایل و درنتیجه پخش وزن بار را بیشتر می کند.

. تقسیم بندی داخل کیف باید به گونه ای باشد که وسایل سالم بماند و به راحتی جابجا نشود و درزمان نوسان وسایل داخل کیف ، نوسان به بدن انتقال نکند.                         

. توصیه می شود هنگام بلندکردن کوله پشتی به جای کمر ، زانوها خم شوند و کتابهای سنگین تر در مرکز ثقل کیف و نزدیک به پشت فرد قرار گیرد.

. برای کاهش آسیب وارده از حمل کوله پشتی ، میتوان قبل از استفاده آن را روی میز قرار داده و با کمک یک نفر آن را روی دوش انداخت.

کوله پشتی هایی که بند در ناحیه کمر دارند فشار ناشی از سنگینی کوله ها را کاهش می دهند.

کوله پشتی ها و طرز راه رفتن

. انجام تمرینات ورزشی و داشتن اندامی مناسب ، باعث تقویت عضلات و افزایش قدرت ماهیچه ها برای حمل کوله پشتی می شود.

. افراد هنگام حمل کوله پشتی باید مناسب ترین حالت به خودگرفته و شانه ها به طرف عقب قرار گیرند.

. حداکثر زمان برای حمل کوله پشتی 30دقیقه است و در صورت حمل آن بیش از 30 دقیقه باید وزن آن را سبک تر کرد.

منابع :

دکتر مهدی بنایی (جراح اوتوپدی شکسته بندب و فوق تخصص ستون قفرات .عضو هیات علمی دانشگاه مشهد وتهران )

دکتر نادرمعروفی ( عضو هیئت علمی انجمن فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران )

دکترفتانه اکبری ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه ایران )

  

  

   

کفش مناسب دانش آموزان چگونه کفشی است؟

پا تکیه گاه بدن است که تمام نیروی وزن را به زمین منتقل میکند و با برخورد به زمین این نیرو به صورت عکس العمل از طریق پا به زانو؛ ستون فقرات ومفاصل منتقل می شود به همین دلیل مراقبت های بهداشتی از پا و کنترل نیروهایی که از بدن وزمین به انها وارد می شود حائز اهمیت است.

یکی از مسائل مهمی که سلامت کودکان را تضمین و طی سال تحصیلی برایشان اسودگی به ارمغان می آورد انتخاب کفش مناسب است.

مسائله ای که متاسفانه در انتخاب آن الویتهایی نظیر سلامت ، راحتی ، کیفیت و انعطاف فدای شکل ظاهر و رنگ آمیزی شده است . این در حالی است که تهیه کفش مناسب علاوه بر آنکه عوارض مختلفی بر جسم وروح کودک بر جای می گذارد ، می توانند در پیشرفت تحصیلی و یادگیری او اثار منفی به همراه داشته باشد .

چگونه پای دانش آموز را درست اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری صحیح سایز پای کودک پیش از خرید کفش مدرسه چند توصیه ساده زیر را در نظر داشته باشید:

از کودک بخواهید که روی یک صفحه کاغذی بزرگ بایستد . بزگترین اندازه پا را علامت بزنید. این اندازه ، فاصله میان نوک بلندترین انگشت تا پشت پاشنه پا است. این فاصله را بر حسب سانتی متر اندازه بگیرید.

اندازه گیری پای کودک هر (3-1) ماه یک تکرار شود. اگر دانش آموز معمولا جوراب حوله ای یا پشمی به پا می کند ، در هنگام خرید کفش برای کودکتان به اندازع به دست آمده نیم الی یک سانتی متر اضافه کنید. اندازه گیری پای دانش آموز را به تنا.ب تکرار کنید.

کفش مناسب دانش آموزان چه شرایطی دارد؟

رویه کفش:

رویه کفش باید چرمی و دارای انعطاف پذیری متوسط باشد . رویه نباید خیلی خشک وخیلی نرم باشد و باید دارای بند باشد . تا هنگامی که بر اثر پوشش مکرر و گرمای پا تغییر شکل می دهد با تنظیم بند های آن بتواند استحکام دیواره های کفش را تنظیم کرد.

پنجه کفش:

پنجه کفش باید پهن باشد و به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشود زیرا انحرافات انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفشهای بسیار تنگ به وجود می آید که منجر به تغییر قوس کف پا می شود.

پاشنه کفش:

پاشنه پا محل شایعی برای تغییر در اندام تحتانی است . دو لایه بودن و قوام دار دار بودن پاشنه کفش دو خصوصیت کفش بهداشتی می باشد که از انحراف پاشنه در جهت داخل وخارج جلوگیری می کند. کفش مناسب باید درقسمت پاشنه ارتفاع 2 سانتی متر و در قسمت پنجه ارتفاع 5/1 سانتی متر داشته باشد.

کف کفش:

کف کفش باید ضمن انعطاف پذیری دارای استحکام باشد تا دربخشی از ضربات جلوگیری و به عنوان ضربه گیر عمل کند. زیرا کفش خشک کفش ضربه رامستقیما به مفاصل وستون فقرات واردمی کند.

والدین باید درموقع خرید کفش به چه نکاتی توجه کنند.

· هرگز برای خرید کفش مدرسه بدون حضور کودکتان اقدام نکنید.

· حتما در هنگام خرید کفش، کودکتان باید هر دو لنگه کفش را امتحان کند.

· روزی را برای خرید کفش مدرسه کودکتان انتخاب کنید که صبر وفرصت کافی دارید.

· سکوت کودکان را در هنگام به پا کردن کفش به معنا مناسب بودن آن فرض نکنید.

· از کودک بخواهید با کفش چند قدمی راه برود.

· به نحوه را رفتن او دقت کنید.

· بهتر است در حالت ایستاده کودکتان ، بین انگشت بزرگ پای او ونوک کفش به اندازه ضخامت انگشت شصت دستتان فاصله باشد.

· خرید کفش های بسیار بزگتر و نیزخرید کفش تنگ هر دو به یک اندازه به سلامت پاهای کودک آسیب میزنند.

· اندازه شدن کفش را به پای کودک به ماه های آینده واگذار نکیند.

· با توجه به نغییر و افزایش سایز پای دانش آموزان بر حسب ضرورت کفش جدیدی تهیه کنید.

· منتظر جدا شدن کف کفش یا پاره شدن آن نباشید.

· قبل از خرید کفش مدرسه ، به کف آن هم توجه کنید .اگر کف کفش صاف باشد ، دانش آموز در حین بازی وورزش در معرض خطر لیز خوردن خواهد بود. این خطر در روزهای بارانی شدیدتر است.

· اگر دانش اموزان دختر به کفش های پاشنه دار علاقه مندند، حداکثر پاشنه دو و نیم سانتی متری را به شما پیشنهادمیکنیم.

· کفش های با کفی و پاشنه بسیار نازک هم مورد تایید نیستند.

· بهتر است برای ساعتهای ورزش دانش آموزان کفش ورزشی جداگانه ای تهیه شود.

خرید کفش باید در ساعات پایانی روز انجام شود تا در صورت وجود ورم ، سایز کفش مناسب باشد.

کفش نامناسب چگونه کفشی است؟

o  کف کفش انعطاف پذیری بیش از حد داشته که منجر به انتقال نیرو و پیچ خوردگی ا می شود.

o  پاشنه های باریک مناسب نیست چون کم بودن سطح اتکای پاشنه از عوامل تشدید کننده خطر پیچ خوردگی پااست و نباید از آنها در محیط هایی نظیر مدرسه برای دویدن و بالا رفتن از پله استفاده شود.

o  کفشهای پاشنه بلند و بدون پاشنه ، هر کدام باعث اختلالاتی در راه رفتن دانش آموز شده و در مواردی باعث خستگی زودرس و فشار بر ستون فقرات و زانوها می شود.

o  اگر کفه داخل کفش از برجستگی مرکزی که پوشش دهنده قوس داخلی است برخوردار نباشدقوس کف پل را درطول دوران رشد تنظیم نمی کند در غیر این صورت باید از کفی طبی برای تنظیم قوس کف پا استفاده شود.

o  کفش نا مناسب علاوه بر اینکه عوارض مختلفی برای دانش آموز در پی خواهد داشت ، می تواند او را به انواع بیماریها مانند میخچه ، حساسیت های پوستی ، دردهای مفصلی و اسکلتی مانند درد پاشنه وزانو ،خستگی ، داغی و سوزش پا و شیوع انواع  ناهنجاریها مثل انگشتان چکشی ، انگشت شصت کج ، ناخن فرورفته ، تاول ، کف پای صاف ، کف پای گود ، پای پهن و احساس کمر درد مبتلا کند.

o  اگر کفش بیش از حد بزرگ باشد ، باعث نبود تعادل در راه رفتن و زمین خوردن وبروز حادثه می شود از سوی دیگر کفش کوچکتر از اندازه پای دانش آموز ،موجب فشردگی پنجه ، و ایجاد تاول میخچه میگردد.

o  وزن کفش ها نباید زیاد باشد. کفش های سنگین ضمن اینکه خستگی دانش اآموز را در پی دارد، پاهای او را هم خسته وزخمی می کند.

منابع :

دکتر نادر معروفی ( عضو هیئت علمی انجمن فیزوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران )

دکتر فتانه اکبری ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه ایران )

تغذیه مناسب در ایام امتحانات

با آغاز فصل امتحانات، خانواده ها به منظور موفقیت فرزندانشان اقداماتى انجام مى دهند كه بعضاً موجب اضطراب و دلشوره براى فرزندانشان مى شود. بنابراین براى كاهش این اضطراب یكى از اقدامات استفاده از رژیم غذایى مناسب در این ایام است.

صبحانه

از آن جایى كه فاصله شام تا صبحانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت متغیر است، بنابراین صبحانه كودكان مخصوصاً دانش آموزان بسیار مهم است. طفره رفتن از خوردن صبحانه، مخصوصاً به دلیل اضطراب ناشى از امتحان، یكى از مشكلات شما، والدین است اما با تهیه صبحانه اى اشتها برانگیز موفق خواهید شد. فرزند خود را متقاعد كنید تا با كمال میل صبحانه بخورد.
مواد غذایى كه مى توانید با آن ها صبحانه اى كامل و اشتهاآور فراهم كنید، شامل:
- نان روغنى: یكى از نان هاى خوشمزه و انرژى زا است. خوردن مقدار كمى از آن، حداقل تا ۴۰ دقیقه، انرژى مورد نیاز بدن را كاملاً تأمین مى كند. بنابراین چند تكه نان روغنى به همراه پنیر و گردو، صبحانه اى مقوى و مفید است.
- یك لیوان شیر (بهتر است گرم باشد، كه البته معمولاً بچه ها آن را دوست ندارند!) به همراه دو قاشق عسل یا چند حلقه موز.- سیب و جوانه گندم به تنهایى صبحانه كاملى است. براى جلوگیرى از ایجاد حالت تهوع، بهتر است چند تكه نان و پنیر و گردو نیز مصرف شود.
- یك كاسه عدسى (لوبیا توصیه نمى شود) به همراه كمى كره در آن، صبحانه مفیدى است.
- سرشیر یا خامه یا عسل به همراه كمى چاى یا یك لیوان شیر.
- نان و پنیر به همراه خیار یا گوجه فرنگى و یك استكان چاى شیرین، صبحانه اى مفید و انرژى زاست.
- تخم مرغ، منبع كاملى از پروتئین و سایر مواد مورد نیاز بدن است و به هر شكل كه مصرف شود (آب پز، نیمرو، پخته) مفید است و تا مدتى طولانى كودكان را سیر نگه مى دارد.
- از خوردن غذاهاى پرحجم به عنوان صبحانه، مثل قورمه سبزى یا قیمه باقیمانده از شب قبل، آبگوشت و ... بپرهیزید. این غذاها، حجم معده را افزایش داده و احساس سنگینى و خواب آلودگى ایجاد مى كنند و در روزهاى امتحان اصلاً توصیه نمى شوند.
به طور كلى صبحانه اى مفید و مغذى است كه در عین كم حجم بودن، غنى بوده و حداقل ۲ تا ۳ ساعت كودك را سیر نگه دارد و مهم تر این كه انرژى مورد نیاز او را تأمین كند.
خوردن صبحانه را فراموش نكنید. معده خالى اجازه تفكر در جلسه امتحان را از انسان مى گیرد.

میان وعده

بهترین خوراكى هاى میان وعده، انواع میوه، ساندویچ هاى بسیار كوچك (به غیر از سوسیس و كالباس) و تنقلاتى مثل انواع آجیل خام است.

ناهار

انواع غذاهاى دریایى مخصوصاً ماهى، انتخاب بسیار خوبى براى ناهار، خصوصاً در زمان امتحانات است «فسفر» موجود در ماهى بهترین ماده مغذى براى «مغز» است. اما متأسفانه اغلب بچه ها، ماهى دوست ندارند و علت آن «بوى» ماهى است. از این رو، ماهى را طورى بپزید كه بوى آن از بین برود.
- غذاهاى سبزى دار، مثل انواع خورشت (كرفس، قورمه سبزى، نعنا، جعفرى و...) خوراك مرغ به همراه هویج، كلم و... غذاهاى مفید و عالى براى كودكان هستند.
- از پختن غذاهاى پرحجم مثل آبگوشت در دوران امتحانات بپرهیزید. این قبیل غذاها، حجم معده را افزوده و احساس خواب، سستى و نفخ شدید را ایجاد مى كنند. این قبیل غذاها، حداقل ۴ تا ۵ ساعت زمان لازم دارند تا كمى هضم شوند.
- در دوران امتحان، از فرزند خود بخواهید تا غذاهاى مورد علاقه اش را به شما بگوید. شما نیز تا حد امكان همان غذاها را تهیه كنید. این مسأله اشتهاى فرزندتان را برانگیخته و او با اشتیاق غذا میل مى كند و همین امر نتایج مثبتى به دنبال خواهد داشت.
- سالاد، سبزى خوردن، ماست و... مواد غذایى خوبى براى تحریك اشتها هستند. آن ها را فراموش نكنید.

شام


اگرچه پزشكان، عقیده به حذف شام از برنامه  غذایى خانواده (مخصوصاً براى خانواده هایى كه استعداد چاقى دارند) دارند، اما در زمان امتحان، كمى باید این رژیم تغییر كند. اگر قبلاً شام بسیار سبكى تهیه مى دیدید، بهتر است این یكى، دو هفته برنامه را كمى تغییر دهید.
- اگر فرزندتان عصرانه كافى خورده و میلى به شام ندارد، به او اصرار نكنید، شاید پرخورى باعث ناراحتى او شده و در اثر ناراحتى ناشى از پرخورى فردا نتواند سرجلسه حاضر شود.
- براى تهیه شام، از فرزندتان كمك بخواهید و غذایى را كه او دوست دارد تهیه كنید.
- جگر، دل و قلوه، یك كاسه سوپ و غذاهایى از این دست، اگرچه كم حجم اند، اما مفید و مقوى اند.
- نگذارید فرزندتان به جاى شام از تنقلات بى فایده مثل چیپس و پفك، شكلات و... استفاده كند.
- برنامه غذایى براى وعده شام را زیاد تغییر ندهید، بلكه بكوشید تا از غذاهاى مقوى و كم حجم استفاده كنید. 

 

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دبستان غیر انتفاعی شرافت اولین دبستان غیرانتفاعی پسرانه در شهرستان فریمان است که در مهرماه سال 1390 توسط آقای حسین بهرامی تاسیس و با مدیریت آقای حسین زینلی و کادر آموزشی باتجربه و ساعی افتتاح شد.
آدرس : فریمان-خیابان امام خمینی ره نبش امام خمینی15 تلفن 6228062 0512 همراه 09153236848
سامانه پیامک 300067210002
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما در مورد برنامه ریزی و عملکرد مدیریت و کادر اجرایی آموزشگاه چیست؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


ایران رمان