تبلیغات

فاصله ی چشم تا کتاب، قوس طبیعی کمر، دمای اتاق، سروصدا و... از مهمترین مواردی است که در کار خواندن و نوشتن تأثیر دارد. مطلب حاضر این موارد را از دید پزشکان مورد بررسی قرار داده است

  • دمای 20 درجه را بیشتر کارشناسان، مناسب ترین دما برای مطالعه می دانند.
  • بهترین حالت برای مطالعه، حالت نشسته است و بعد از آن حالت ایستاده و بدترین حالت، حالت خوابیده یا درازکش است. مطالعه در حالت هایی نظیر درازکش روی شکم، به پشت خوابیدن، در حال راه رفتن، تکیه زدن به دیوار و امثال این ها به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که مطالعه کننده در چنین موقعیت هایی به سختی می تواند تمرکز حواس خود را حفظ کند.
  • هنگام مطالعه باید قوس طبیعی ستون فقرات حفظ شود. مطالعه در حالت خمیده به جلو، به ویژه برای یک مدت طولانی، با خطر ایجاد تغییر شکل در ستون فقرات و کمردرد همراه است. نگذارید خم شدن کمر به شکل عادت درآید.
  • نور متوسط ، برای مطالعه مناسب تر است. نور اطراف و قسمت هایی که در زاویه ی دید چشم ها هستند باید یکنواخت باشد. پس استفاده ی همیشگی از چراغ مطالعه خوب نیست، زیرا نوری که فقط روی کتاب می افتد، باعث خستگی چشم می شود. نور لامپ های مهتابی به خاطر این که نوسان دارد، برای مطالعه مناسب نیست. بهترین فاصله ی کتاب تا چشم نیز حداقل 30 سانتی متر است.
  • محرک های محیطی از قبیل صدای رادیو، تلویزیون، تلفن و... باعث حواس پرتی می شوند. آن ها را از موقعیت مطالعه ی خود حذف کنید. ذهن نمی تواند در یک آن بر دو موضوع تمرکز داشته باشد. گوش کردن به موسیقی همزمان با مطالعه یعنی حواس پرتی.

به نام خدایی که سرشارآرامش است    طرفدار سرسبزی و دانش است

دانش آموز عزیز :

همه شما اوقاتی را به مطالعه اختصاص می دهید و دوست دارید مطالب خوانده شده را زود حفظ کرده و در زهن شما باقی بماند تا در امتحانات موفق باشید اما در عمل , بعضی ها مطالب درس را بهتر درک می کنند و در امتحانات موفق ترند .

برای توفیق شما دانش آموزان در فهم و درک مطالب خواندنی و موفقیت در امتحانات توصیه هایی مطرح میشود تا با عمل به آنها موفق شوید .

اولین راه در انجام مطالعه برنامه ریزی در کار است .

یعنی اوقات خود رادر منزل سپری می کنید تنظیم نموده و مشخص کنید که از چه زمانی شروع به مطالعه و چه موقع باید به مطالعه خاتمه دهید برای دیگر کارها و فعالیت ها هم برنامه داشته باشید . البته منظور این است که شما میتوانید با مشورت معلم و بزرگترها , زمان مطالعه ومقداری که می خواهید مطالعه کنید را مشخص نمایید و دیگر ساعات را به استراحت , تفریح , سرگرمی و کمک در امور منزل بپردازید .پس در برنامه ریزی , وقتتان باید معلوم باشد که چه زمانی یا چه ساعتی میخواهید مطالعه کنید ؟ چه مقداری درس میخوانید ؟ و چقدر زمان برای درس خواندن صرف می کنید ؟

برای توجه بهتر شما نکاتی در مورد برنامه ریزی در درس و مطالعه مفید عنوان می گردد . سعی کنید آزمایش کرده و به کار برید .

1. بعد از تعطیل شدن مدرسه مدتی را که در منزل به سر میبرید تا موقع خواب , وقت خود را تنظیم کنید که دیگر اعضای خانواده هم بدانند که مثلا شما بعد ازکمی استراحت در بعدازظهر ساعتی معین به مطالعه میپردازید .

2.برای مطالعه کردن نیز باید معلوم باشد چه مقداری از درس و چه زمانی را به آن اختصاص می دهید .

3.مطالعه مداوم و چندین ساعت پی در پی و بدون استراحت تاثیر منفی دارد .

بهتر است ساعتی مطالعه کرده و قبل از خواندن مطالب بعدی , هوای آزاد تنفس کنید و تغذیه ای مناسب میل کرده و دوباره مطالب بعدی را شروع کنید .

4.بهترین زمان مناسب برای یادگیری دروس , بعد از استراحت جسمی و فکری است . مثلا بعد از کمی خوابیدن می توانید شروع به مطالعه کنید .

5.بهترین زمان مناسب هنگام یادگیری دروس را به درس هایی اختصاص دهید که می خواهید حفظ کنید و در حافظه شما باقی بماند , یعنی قبل از اینکه تکالیف و نوشتنی ها را انجام دهید بهتر است مطالب خواندنی و حفظ کردنی را بخوانید  .

6.برای مطالعه اولین گام آمادگی داشتن است . این آمادگی را سعی کنید با کمی استراحت به دست آورید و بدون اضطراب و نگرانی شروع به مطالعه کنید . در صورت داشتن اضطراب و نگرانی نباید مطالعه کنید . می توانید برای رفع آن از حرکات عضلانی استفاده کمید و بعد به مطالعه بپردازید .

7.برای مطالعه باید تمرکز حواس داشته باشید . برای تمرکز پیدا کردن , در جایی که می خواهید مطالعه کنید باید از لحاظ محیطی , مکانی آرام و بی سر و صدا و از لحاظ نور و روشنایی و سرما وگرما مناسب باشد .

8.درست نشستن هنگام مطالعه در تمرکز تاثیر دارد وآنچه را که باعث حواس پرتی شما میشود نباید در مکان درس خواندن باشد .

9.بعد از خواندن مطالب به صورت دقیق , آنها را برای خود از حفظ بازگو کنید تا مشخص شود که چه مقدار از مطالب را یاد نگرفته اید .

10.در پایان مطالب خوانده شده , سعی کنید یکبار درسها را مرور کنید سپس به سوالات مطرح شده پاسخ دهید .

11.اگر در پاسخ به سوالات به اشکال برخوردید دوباره درس را بخوانید تا جواب آن سوال را پیدا کنید .

در پایان لازم به تذکر است که همواره سعی کنی بعد از خستگی ذهنی و جسمی , مثلا بعد از نگاه کردن به تلویزیون درس نخوانید چون یادگیری طوطی واری صورت می گیرد و زود هم از یادتان میرود .

مهمترین نکته در یادگیری درس آن است که با فکری آسوده و راحت و در زمان مناسب , یادگیری انجام شود .

 "امیدوارم با عمل به توصیه های  فوق , شاهد موفقیت هرچه بیشتر شما باشیم ."